Президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію в Україні Стамбульської конвенції. Її головний зміст простий, але надзвичайно важливий. Це зобов’язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації.

Мета документу – зруйнувати гендерні стереотипи, які допускають насильство щодо жінок. Конвенція пропагує та захищає право людей на вільне від насилля життя та забороняє всі види дискримінації жінок.

Основні цілі Стамбульської конвенції

 1. Захистити жінок від усіх видів насильства, а також запобігти й викорінити насильство над жінками та домашнє насильство.
 2. Сприяти встановленню рівних прав для чоловіків і жінок.
 3. Викорінити всі види дискримінації щодо жінок.
 4. Захистити й допомогти всім, хто постраждали від насильства.
 5. Сприяти міжнародній співпраці, спрямованій проти зазначених видів насильства.
 6. Надавати допомогу організаціям і правоохоронним органам у співпраці одне з одними задля викорінення насильства щодо жінок та домашнього насильства.

Як результат ратифікації конвенції, буде криміналізовано:

 • психологічне насильство;
 • переслідування (сталкінг);
 • фізичне насильство;
 • сексуальне насильство (включно зі зґвалтуванням, що передбачає різні види сексуальних активностей з особою без її згоди);
 • примусовий шлюб;
 • жіноче обрізання;
 • примусовий аборт;
 • примусову стерилізацію.

Як це стосується БДСМ?

Будь-які активності, пов’язані з БДСМ-практиками, базуються на принципах Safe, sane, consensual (SSC) – це значить, будь-які відносини, моральні та фізичні впливи в рамках практики БДСМ повинні безумовно підкорятися принципам безпеки, розумності та добровільності.

Тобто, дії не мають завдавати шкоди фізичному та моральному здоров’ю людини, учасники мають бути при здоровому глузді і розумі та тверезо оцінювати власні дії, і, насамперед, всі моральні і фізичні дії в рамках практики БДСМ повинні відбуватися добровільно, при повній згоді всіх сторін і — найчастіше — за попередньою домовленістю. Крім того, при першому ж сигналі від партнера практикуючий повинен негайно припинити будь-які дії.

Увага!
Якщо ваш партнер/партнерка не розуміє, що “Ні” значить “Ні”, якщо вас принижують, б’ють, змушують займатися сексом, кажучи “Люба, ти ж хотіла спробувати БДСМ” – це насильство, яке не має нічого спільного з вищезгаданими практиками. В такому випадку ми рекомендуємо звернутися по допомогу до поліції або зателефонувати на національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації:

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

Від себе нагадуємо, що кожна людина в праві самостійно розпоряджатися своїм тілом. Ніхто не може примушувати вас робити те, чого ви не хочете.

Будьте в безпеці!

ФОТО: Настя Шумілова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.