Президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію в Україні Стамбульської конвенції. Її головний зміст простий, але надзвичайно важливий. Це зобов’язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації.
Мета документу – зруйнувати гендерні стереотипи, які допускають насильство щодо жінок. Конвенція пропагує та захищає право людей на вільне від насилля життя та забороняє всі види дискримінації жінок.
Основні цілі Стамбульської конвенції
- Захистити жінок від усіх видів насильства, а також запобігти й викорінити насильство над жінками та домашнє насильство.
- Сприяти встановленню рівних прав для чоловіків і жінок.
- Викорінити всі види дискримінації щодо жінок.
- Захистити й допомогти всім, хто постраждали від насильства.
- Сприяти міжнародній співпраці, спрямованій проти зазначених видів насильства.
- Надавати допомогу організаціям і правоохоронним органам у співпраці одне з одними задля викорінення насильства щодо жінок та домашнього насильства.
Як результат ратифікації конвенції, буде криміналізовано:
- психологічне насильство;
- переслідування (сталкінг);
- фізичне насильство;
- сексуальне насильство (включно зі зґвалтуванням, що передбачає різні види сексуальних активностей з особою без її згоди);
- примусовий шлюб;
- жіноче обрізання;
- примусовий аборт;
- примусову стерилізацію.
Як це стосується БДСМ?
Будь-які активності, пов’язані з БДСМ-практиками, базуються на принципах Safe, sane, consensual (SSC) – це значить, будь-які відносини, моральні та фізичні впливи в рамках практики БДСМ повинні безумовно підкорятися принципам безпеки, розумності та добровільності.
Тобто, дії не мають завдавати шкоди фізичному та моральному здоров’ю людини, учасники мають бути при здоровому глузді і розумі та тверезо оцінювати власні дії, і, насамперед, всі моральні і фізичні дії в рамках практики БДСМ повинні відбуватися добровільно, при повній згоді всіх сторін і — найчастіше — за попередньою домовленістю. Крім того, при першому ж сигналі від партнера практикуючий повинен негайно припинити будь-які дії.
Увага!
Якщо ваш партнер/партнерка не розуміє, що “Ні” значить “Ні”, якщо вас принижують, б’ють, змушують займатися сексом, кажучи “Люба, ти ж хотіла спробувати БДСМ” – це насильство, яке не має нічого спільного з вищезгаданими практиками. В такому випадку ми рекомендуємо звернутися по допомогу до поліції або зателефонувати на національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації:
0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
Від себе нагадуємо, що кожна людина в праві самостійно розпоряджатися своїм тілом. Ніхто не може примушувати вас робити те, чого ви не хочете.
Будьте в безпеці!
ФОТО: Настя Шумілова